Az útvonal teljes hossza: 24,4 km
Szintemelkedés: 1000 méter

Remeték útja, déli kör (Pilisszentkereszt - Simon halála - Két-bükkfa-nyereg - Pilisszentkereszt)
Hossza 14,9 km, 470 méter szintemelkedéssel.

Remeték útja, nyugati kör (Klastrompuszta - Pilis-nyereg - Simon halála - Klastrompuszta)
Hossza 6,9 km, 380 méter szintemelkedéssel.

Remeték útja, északi kör (Pilisszentlélek - Két-bükkfa-nyereg - Pilis-nyereg - Pilisszentlélek)
Hossza 8,1 km, 350 méter szintemelkedéssel.

 

Kedves Vándor!

Szeretettel köszöntünk a Remeték útján, amely egy 24 km-es körtúra. Az út során bizonyos pontokon a befelé figyelést segítő gondolatok, elmélkedések találhatók – a pálos rend, Esztergomi Boldog Özséb és a hajdani pilisi remeték lelkiségének jegyében. Ezeket az üzeneteket a telefonoddal tudod meghallgatni a köveken található link vagy kód segítségével.
A Pilisszentkereszten kezdődő út elmélkedései egymással összefüggő egészet alkotnak, egymásra épülnek. Ezért – noha az egyes állomásokhoz kapcsolódó szövegek önmagukban is értelmezhetők –, javasoljuk, hogy az elején kezdj neki a felfedezésnek! Amennyiben úgy döntesz, hogy elindulsz ezen az úton, elsőként a pálos rend történetéről és a Remeték útjáról hallhatsz majd néhány gondolatot.
Ha nem egyedül járod végig az utat, légy figyelemmel társad, társaid igényére, hiszen van, akinek csendre és egyedüllétre van szüksége, és van, akit segít a beszélgetés a gondolkodásban. A szövegekben elhangzó kérdések csak ajánlások, amelyek segíthetik az elmélyülést. Légy szabad! Ha valami más az, ami megragad a személyes életeddel kapcsolatban vagy továbbgondolást igényel, akkor haladhatsz abba az irányba is. Ez az út egyfajta lelkigyakorlatnak is tekinthető, elcsendesedős napnak, amelyre időről időre szükségünk is van. Érdemes rászánni az időt! Javasoljuk, hogy – lehetőség szerint – a telefonodat halkítsd le, hogy ne zavarhasson meg az elmélyülésben.

Gyakorlati tudnivalók

Az út a pilisszentkereszti római katolikus templomtól indul, 11 állomáson át tart és Pilisszentkeresztre tér vissza. Az utat egyben is bejárhatod, azonban lehetőség van arra is, hogy kisebb körsétákra bontsd. Ezekhez javasolt kiindulás: Pilisszentkereszt, Kesztölc, Klastrompuszta, illetve Pilisszentlélek, mert ezek a települések megközelíthetők autóval és tömegközlekedéssel is.
Átlagosan 1–4 km-enként találhatók pontok, megállók, amelyeknél a kódot beütve meghallgathatod az elmélkedést és az elgondolkodást segítő kérdéseket. De ezeket megtalálhatod a palosut.hu honlapon is, ahonnan valamennyi hanganyag, illetve a szöveges tartalom is letölthető, így ezeket magaddal viheted az utadra. Többségében a helyszíneken is lesz lehetőséged az interneten keresztül hozzájutni a megfelelő fájlokhoz, illetve a honlapon keresztül meghallgatni az állomás üzenetét. A zarándoklatot applikáció segítségével is járhatod, így az offline tartalom nemcsak a honlapról letölthető formában, hanem egy alkalmazás támogatásával is biztonsággal kíséri utadat, ott, ahol rendelkezésre áll online navigáció is.
Az utat – igény szerint – vezetőfüzettel is járhatod. A füzetben a térképes megjelenítés, valamint az elmélkedések szöveges megjelenítése mellett – nyolc állomásunkhoz kapcsolódva – átsatírozható kódokat is találsz, amelyek részei egy jelvényszerző túramozgalomnak.
A játékról, az applikációról és a vezetőfüzetről további információkat, hasznos tanácsokat és térképet is találhatsz weboldalunkon.
Hogyan járjam?

Röviden az útról

A középkorban Magyarországon, ahogy Európa más területein is, felvirágzott a remeteélet. Elsősorban férfiak, ritkábban nők voltak, akik elvonultak egy-egy magányos helyre, hegyek közé, erdők mélyére. Rendkívül egyszerű körülmények között éltek, barlangokban vagy egyszerű kunyhókban, amelyek csak a legkisebb igényeket elégítették ki. Mindennapjaikat az imádság és a fizikai munka töltötte ki, mint a favágás, a kosárfonás. Amiket készítettek, azokat időről időre eladták a városokban, így meg tudták venni azokat a dolgokat, amelyekre az életükhöz mindenképpen szükségük volt. Idejük jelentős részét az imádság töltötte ki, sokszor még a munka közben is. Motivációjuk nem a világ, a társadalom iránti megvetés volt, hanem az Istennel való mélyebb kapcsolat keresése és életük neki szentelése.
A pálos szerzetesrend 1250 körül kezdett megszerveződni Magyarországon (a Pilisben és az ország más tájain élő) remetékből, akiket Esztergomi Boldog Özséb gyűjtött össze és szervezett közösséggé. Ez az egyetlen, ma is létező magyar alapítású férfi szerzetesrend. A rend élete és története szorosan összefonódott a magyarsággal és a nemzetért érzett felelősséggel. A magyar talajból sarjadó közösség lelkisége pedig összekapcsolódik a magyarság lelki, szellemi alkatával és hivatásával: az elmélyült, misztikus istenkapcsolatot kereső lelkülettel, a külső és belső szabadságért küzdő, harcoló vagy szenvedő nép lelkületével.
A rend ma is él és aktív Magyarországon és Erdélyben.
2020-ban, Boldog Özséb halálának 750. évfordulójához kapcsolódóan született meg a gondolat, hogy elindítsuk ezt az utat, mely rólunk, magyarokról és az egyetlen magyar alapítású férfi rendről szól. Az út hossza 24 km. Érinteni fogja a pálos rend számos szent helyét, mint Klastrompusztát és a festői szépségű pilisszentléleki kolostort. A Pálosok útja gondolatait szerzetesek és a barátaik fogalmazták meg. Szeretnénk megosztani mindenkivel a lelki kincseket, amelyek nemcsak szerzeteseknek szólnak, hanem mindannyiunk közös kincsei lehetnek.

Állomáspontok

Pilisszentkereszt templomkert
47.69026, 18.89841
Pilisszentkereszten, a település délnyugati részen a főút mellett található a Római Katolikus templom. Az itteni romterületen végzett ásatások feltárták az 1184-ben III. Béla által alapított pilisi ciszterci apátság maradványait. 1766-ban az itt birtokos pálos rend egy korábbi, 1757-ben épített kápolna helyére a Szent Kereszt tiszteletére templomot emel.
Magas-hegy nyereg
47.68409, 18.8882
A Pilis-tető nyugati oldalán, a Magas-hegy szomszédságában lévő csomópont, a Piros sáv - Zöld sáv - Sárga kereszt turistautak találkozása.
Pilis-tető, Boldog Özséb kilátó
47.68834, 18.87253
A Boldog-Özséb kilátó, a Pilis-hegység legmagasabb pontján, a 756 méter magas Pilis-tetőn áll. Nevét a Pálos rend alapítójáról kapta, aki a hagyomány szerint ezen a vidéken élt remeteként.
Simon halála
47.70434, 18.85343
A Pilis egyik legrégebbi helyneve a Simon halála. A legenda szerint egy Simon nevű bölcs és öreg remete élt itt egy barlangban, vagy egy szikláknak támasztott viskóban. A jóságos remete szíve mindig nyitva állt a szomszédos falvak betegei és tanácskérői számára. Később itt érte a halál is, és a környékbeliek ide temették el.
Csévi-szirtek barlangjai
47.69982, 18.84469
Klastrompuszta felől, turistaúton alig egy kilométer gyaloglással érhetők el az alsó sziklafalak. Itt található a Leány-barlang, valamint a Legény-barlang és a bejárati csarnokuk bárki számára megtekinthető. A barlangoktól szép kilátás nyílik az alatta elterülő Dorogi-medencére és a Gerecse hegyeire. A Csévi-szirtek területe fokozottan védett és ezért a kijelölt turistautakról letérni csak engedéllyel szabad.
Klastrompuszta
47.70104, 18.8348
A Pilis hegységben Kesztölc községtől délkeletre, attól mintegy 2 km távolságra fekszik Klastrompuszta. A romok közelében a kelet felől emelkedő Csévi szirteken 420–440 méter tengerszint feletti magasságban, egymás mellett három barlang található: a Legény-, a Leány- és a Bivak-barlang, melyekben a remeték korábbi lakóhelyének nyomait fedezték fel.
Pilis-nyereg
47.71529, 18.84889
A nyereg a Fekete-hegy és a Pilis-tető tömbjét összekötő csomópont. A II. világháború idején intenzív harcok zajlottak a közelben, és valahol errefelé többek közt 16 ukrán katona vesztette életét. Emlékükre 1953-ban hősi emlékművet emeltek, ahová minden évben zarándoklatot, emléktúrát vezettek.
Pilisszentlélek, Pálos kolostorrom
47.73431, 18.8436
Az Esztergom felé nyíló, Dömöshöz közel eső Benedek-völgyben állt egy királyi vadászház (palatium), melyet a hozzá tartozó területtel IV. Béla király (1235-1270) 1263-ban a szentkereszti pálosoknak adott. 1287-ben IV. Kun László király (1272-1290) a Pilis tisztásán lévő "Benedekvölgye" nevű helyet az épülettel együtt ismét a pálosoknak adományozta, hogy ott kápolnát és kolostort építsenek.
Kétbükkfa-nyereg
47.71584, 18.86711
A hágó a Pilis és a Visegrádi-hegység legmagasabban fekvő kapcsolódási pontja, vízválasztója, emellett itt kanyarodik el az Esztergom – Szentendre közti országútról a Dobogókőre vezető műút. A parkolónak is hála fontos turistautak kereszteződése és egyben remek kiindulási pontja számtalan erdei túrának. Nevét a tisztásán állt, ma már nem látható, két hatalmas bükkfáról kapta.
A Pilis-tető északkeleti völgyében futó Római-úton, a Szopláki-ördöglyuk barlangtól nem messze, a Vaskapu-völgy bejáratánál található a Mária-pad. Kedvelt pihenő-, beszélgető- és piknikező helye az erre járó vándoroknak.
Pilisszentkereszt, Cisztercita klastromkert
47.69313, 18.89046
Pilisszentkereszt község délnyugati felében, a Pilis keleti lejtőjén található romok a ciszterci rend első magyarországi monostorát rejtik. A kolostort egy kora Árpád-kori település mellett építették, egy időben az esztergomi székesegyházzal és palotával. Háromhajós, négyszögszentélyű templomát Szűz Mária tiszteletére szentelték. A kolostorhoz tartozó halastavat a Pilis patakjai táplálták.

© Magyar Pálos Rend, 2022.
ImpresszumKöszönetnyilvánítás