Az útvonal teljes hossza: 27,0 km
Szintemelkedés: 800 méter

Szeretet útja, északi kör (Visegrád - Vízverés nyerge - Füvészkert - Visegrád)
Hossza 16 km, 560 méter szintemelkedéssel.

Szeretet útja, déli kör (Pilisszentlászló - Füvészkert - Vízverés nyerge - Pilisszentlászló)
Hossza 18,4 km, 520 méter szintemelkedéssel.

Kedves Vándor!

Szeretettel köszöntünk a Szeretet útján, amely egy 27 km-es körtúra. Az út során bizonyos pontokon a befelé figyelést segítő gondolatok, elmélkedések találhatók – a pálos rend, Esztergomi Boldog Özséb és a hajdani pilisi remeték lelkiségének jegyében. Ezeket az üzeneteket a telefonoddal tudod meghallgatni a köveken található link vagy kód segítségével.

A Visegrádon kezdődő út elmélkedései – amelyeket Csóka János pálos szerzetes mond el –, egymással összefüggő egészet alkotnak, egymásra épülnek. Ezért – noha az egyes állomásokhoz kapcsolódó szövegek önmagukban is értelmezhetők –, javasoljuk, hogy az elején kezdj neki a felfedezésnek! Amennyiben úgy döntesz, hogy elindulsz ezen az úton, elsőként a pálos rend történetéről és a Szeretet útjáról hallhatsz majd néhány gondolatot.
Ha nem egyedül járod végig az utat, légy figyelemmel társad, társaid igényére, hiszen van, akinek csendre és egyedüllétre van szüksége, és van, akit segít a beszélgetés a gondolkodásban. A szövegekben elhangzó kérdések csak ajánlások, amelyek segíthetik az elmélyülést. Légy szabad! Ha valami más az, ami megragad a személyes életeddel kapcsolatban vagy továbbgondolást igényel, akkor haladhatsz abba az irányba is. Ez az út egyfajta lelkigyakorlatnak is tekinthető, elcsendesedős napnak, amelyre időről időre szükségünk is van. Érdemes rászánni az időt! Javasoljuk, hogy – lehetőség szerint – a telefonodat halkítsd le, hogy ne zavarhasson meg az elmélyülésben.

Gyakorlati tudnivalók

Az út a visegrádi Keresztelő Szent János-templomtól indul, 10 állomáson át tart és Visegrádra, a templom melletti Fő utcára tér vissza. Az utat egyben is bejárhatod, azonban lehetőség van arra is, hogy két kisebb körsétára bontsd a Magas-hegyi nyereg, illetve a Bertényi Miklós-füvészkert között jelzett piros kereszt turisatúton. A rövidebb utak indulhatnak Visegrádról, Pilisszentlászlóról vagy akár a visegrádi füvészkerttől is. Az átkötő utak javasolt megközelítéséről, alternatíváiról a honlapon adunk további tájékozódást.
Átlagosan 1–4 km-enként találhatók pontok, megállók, amelyeknél a kódot beütve meghallgathatod az elmélkedést és az elgondolkodást segítő kérdéseket. De ezeket megtalálhatod a palosut.hu honlapon is, ahonnan valamennyi hanganyag, illetve a szöveges tartalom is letölthető, így ezeket magaddal viheted az utadra. Többségében a helyszíneken is lesz lehetőséged az interneten keresztül hozzájutni a megfelelő fájlokhoz, illetve a honlapon keresztül meghallgatni az állomás üzenetét. A zarándoklatot applikáció segítségével is járhatod, így az offline tartalom nemcsak a honlapról letölthető formában, hanem egy alkalmazás támogatásával is biztonsággal kíséri utadat, ott, ahol rendelkezésre áll online navigáció is.
Az utat – igény szerint – vezetőfüzettel is járhatod. A füzetben a térképes megjelenítés, valamint az elmélkedések szöveges megjelenítése mellett – a három út összesen nyolc állomásánál – átsatírozható kódokat is találsz, amelyek részei egy jelvényszerző túramozgalomnak.
A játékról, az applikációról és a vezetőfüzetről további információkat, hasznos tanácsokat és térképet is találhatsz a palosut.hu honlapon.

Hogyan járjam?

Röviden az útról

A pálos szerzetesrend 1250 körül kezdett megszerveződni Magyarországon (a Pilisben és az ország más tájain élő) remetékből, akiket Esztergomi Boldog Özséb gyűjtött össze és szervezett közösséggé. Ez az egyetlen, ma is létező magyar alapítású férfi szerzetesrend. A rend élete és története szorosan összefonódott a magyarsággal és a nemzetért érzett felelősséggel. A magyar talajból sarjadó közösség lelkisége pedig összekapcsolódik a magyarság lelki, szellemi alkatával és hivatásával: az elmélyült, misztikus istenkapcsolatot kereső lelkülettel, a külső és belső szabadságért küzdő, harcoló vagy szenvedő nép lelkületével.
A rend ma is él és aktív Magyarországon és Erdélyben.
2020-ban, Boldog Özséb halálának 750. évfordulójához kapcsolódóan született meg a gondolat, hogy létrehozzuk a pilisi Pálos utakat, olyan helyszínek, útvonalak érintésével, amelyek nekünk, pálosoknak fontosak, mivel rendünk történetét érintik, vagy annak lelkiségéhez kapcsolódnak.

A Szeretet útja egy különleges utazásra hív, ahol életünk végső céljának nyomába szegődünk. Az élet legbensőbb, legmeghatározóbb titkaira tekintünk, amely egy én-te kapcsolatban bontakozik ki.
Erről mindannyiunknak vannak sejtései, megérzései, azonban ritkán reflektálunk ezekre, és nem tulajdonítunk jelentőséget a felvillanó tapasztalatoknak. Az út során szeretnénk ránézni életünk igazi lényegére és arra a szeretetkapcsolatra, amelyben – tudatosan vagy öntudatlanul – mindannyian élünk és mozgunk.

Állomáspontok

Visegrád, központ
N47.78607 E18.97040
Mátyás királyhoz nemcsak maga Visegrád, hanem a pálos rend is kötődik. A király hitéletével a pálos rendhez fordult, egész uralkodása idején kapcsolatot tartott a pálosokkal. Ez is szerepet játszott abban, hogy Mátyás uralkodása idején a rend is aranykorát élte.
Visegrád, Pálos kolostor helye
N47.79967 E18.98733
Visegrád a XI. században virágkorát élte. I. András király és fia, Salamon ezen a helyen Szent András apostolnak szentelt görög monostort építtetett, amelyet az 1400-as évek derekán a pálosok vettek át.
Nagy-Villám, erdőszél
N47.79126 E18.99136
Felemelkedve a Dunakanyar fölé, Visegrád történelmi forrásánál, mai turisztikai központjában vagyunk. Állomásunk – innen elszólítva minket – az erdő szélére hív, hogy egy természeti értékekkel szegélyezett szeretetteljes lelki utazásra hívjon.
Megéri felkapaszkodni és megpihenni itt, gyönyörködve a Prédikálószék – Dömös – Szent Mihály-hegy – Dunakanyar íve irányába. Kicsivel tovább menve elérjük túránk legmagasabb pontját – egyre közelebb, közelebb érve a természetfelettihez.
Palóczki-rét
N47.73989 E19.02180
A környék fontos vadászati központja a Palóczki-rét. Innen indul a hajsza, vagy épp itt pihennek meg mind az üldözők és az üldözöttek. Az élet körforgására mutatunk itt, az erdő közepén, ahol mindennek tökéletesen pontosan megszabott helye és rendje van. Ha az erdőben vagyunk, mi is megérezhetjük, hogy hol a helyünk a világban.
Pilisszentlászló, templom
N47.72632 E18.98453
A Szent Lászlóról nevezett kékesi, egykori pálos templom a mai Pilisszentlászló központjától pár száz méterre található. III. András 1291-ben adományozta a pálosoknak, a településen, ahol a rend egyik első monostora épült. A domb tetején az előttünk terülő Pilis magával ragadó kincsei láthatók.
Pilisszentlászló, útszéli kereszt
N47.73306 E18.97794
Crux viator, azaz az útszéli kereszt jellemzően határvidéket jelöl. Sokszor tájékozódásra is használják a zarándokok búcsújárás alkalmával, de jelenti a lelki eligazodást is. A kereszt szimbóluma biztonságot jelképez, amely előtt tisztelettel állunk meg s mélyedünk bele szándékaink valós világába.
Jenő-kunyhó
N47.75647 E18.97448
A civilizáció közelében, a kő alapra emelt gerendaházat állítólag Horthy Miklós építtette vadászkunyhónak. Az épület a nevét a kormányzó öccséről kapta. A Spartacus-vadászösvényből kikanyarodva, sűrű, zárt erdőben, egy nyeregponton, erdészeti utak futnak össze itt.
Visegrád, Füvészkert
N47.77027 E18.98278
A Bertényi Miklós Füvészkert bejárata előtt állunk. Az arborétumban a környező hegyek növényzetétől teljesen eltérő kép és sajátságos mikroklíma fogadja a látogatót. Meglepetés ez, de sokszor épp ezekben, a nem várt csodákban találjuk meg, amit keresünk.
Visegrád, Milleneumi Kápolna
N47.78300 E18.97026
Visegrádon a Szent Sebestyén vagy Milleniumi kápolna bejárata előtt állunk. A millenniumi kápolna közelében állt egykor a Szent Sebestyén-kápolna, de mivel mocsaras területen feküdt, le kellett bontani, és helyébe egy mesterséges kis dombon építették fel az újat. A millennium évében épült kápolnát is Szent Sebestyén tiszteletére szentelték.

© Magyar Pálos Rend, 2022.
ImpresszumKöszönetnyilvánítás