Isten hozott a Pálos úton!

Ez a Pilisi pálos utak egyike, a Remeték útja.

Az út a pálos rend kolostorait, történelmi és kulturális emlékeit, máig élő hagyományvilágát mutatja be, közelebb hozva a szerzetesi élet lelkiségét – a fehér barátok nyomában – egy lelki ösvényen át.

Hívunk, hogy kapcsolódj be – akár csak most erre az állomásra vagy egy szakaszra! Az utat több részletben is lehet teljesíteni: a három kisebb kör 7 – 8 – 15 km, a teljes út 24 km hosszúságú.

Hallgasd meg rövid, bevezető hanganyagunkat!

Elmélkedés

Csóka János pálos szerzetes gondolatai

A Boldog Özséb-kilátóhoz, utunk legmagasabb pontjára értünk. A csodálatos panorámát érdemes a pálos szerzetesek alapítójáról elnevezett kilátóból is szemügyre venni. A továbbiakat hallgassuk meg fönt, a kilátóban.

Boldog Özséb, a pálos rend megszervezője rangos esztergomi pap (kanonok) volt a 13. században. A tatárjárást követő években egy időre elvonult remeteként a Pilisbe, a mai Kesztölc közelében található hármas barlangba. Ekkor még nem készült szerzetesrend alapítására. Isten indíttatására vonult el, hogy csendben és egyedül legyen, Istennek szentelve minden figyelmét és idejét. Ugyanakkor távolságot tartott a világtól, hogy isteni magasságból tekintsen rá az életére, a világra, s újragondolja mindezek irányát.
A kilátóból a tekinteteddel könnyedén elsiklasz a hegyek és a völgyek fölött. Láthatod, merre gyalogoltál a völgyekben a fák között, lassan, hosszasan, talán fáradságosan. Ott lenn járva eltűntél a tájban, csak métereket láttál előre; innen viszont olyan egyszerűen áttekinthető az eddig megtett út, és az, ami még előtted áll.
Szükséges, hogy időről időre felemelkedjünk a dolgok, a történések fölé. Vagy egyszerűen csak távolságot vegyünk a szürke hétköznapok völgyeitől, s egyfajta magasságból, távolságból tekintsünk rá az életünkre, annak irányára.
Feltehetjük magunknak a kérdéseket: hogyan is élek? Merre halad az életem? Mit tartok az életem céljának? Egyezik-e elgondolásaimmal vagy elveimmel az, ahogyan a mindennapjaimat gyakorlatban élem?
Visszafelé is tekinthetek az eddig megtett útszakaszra: honnan jövök, mit hoztam magammal a családomból? Mi vezetett eddigi életem során? Melyek voltak azok a hatások, világosságok, amelyek meghatároztak, avagy életemnek irányt adtak a múltban? Mennyire vagyok hűséges ezekhez? Aktuálisnak tartom-e még ezeket, vagy inkább „kinőtt ruhának” érzem, és az élet vagy Isten jobbat, nemesebbet adott egyik vagy másik helyébe? Ahhoz, hogy jól éljük az életünket, szükséges, hogy időnként megálljunk és egyfajta távolságból rátekintsünk.

Most gyönyörködj a kilátásban, a tájban! A következő szakaszon pedig majd elmélyedhetsz az itt következő kérdések valamelyikén:

  • Mit adott neked az iménti széttekintés a kilátóban? (Felemelt? Megnyugvást, békét? Csodálatot? Reményt?)
  • Visszatekinthetsz életedre: Milyen az eddig megtett utad? Mi vezetett?
  • Előre tekinthetsz a jövőbe: Mi a végső célod? És valóban „arrafelé” tartasz-e?

Merre tovább?

A kilátótól ereszkedj le a már ismert zöld háromszög jelzésen, majd csatlakozz vissza jobbra, a zöld sáv jelzésű útra, ami elvezet a Simon halála pontig!
Következő állomás: Simon halála; táv: 3,1 km, 20 méter ↑, 120 méter ↓

Hangoskönyv

A fent olvasható elmélkedést meg is hallgathatod!

© Magyar Pálos Rend, 2022.
ImpresszumKöszönetnyilvánítás