Az útvonal teljes hossza: 14 km
Szintemelkedés: 520 méter

Kedves Vándor!

Szeretettel köszöntünk a Források útján, amely egy 14 km-es túra. Az út során bizonyos pontokon a befelé figyelést segítő gondolatok, elmélkedések találhatók – a pálos rend, Esztergomi Boldog Özséb és a hajdani pilisi remeték lelkiségének jegyében. Ezeket az üzeneteket a telefonoddal tudod meghallgatni a köveken található link vagy kód segítségével.
A pálosok Sziklatemplománál kezdődő út elmélkedései – amelyeket Puskás Antal pálos szerzetes mond el –, egymással összefüggő egészet alkotnak, egymásra épülnek. Ezért – noha az egyes állomásokhoz kapcsolódó szövegek önmagukban is értelmezhetők –, javasoljuk, hogy az elején kezdj neki a felfedezésnek! Amennyiben úgy döntesz, hogy elindulsz ezen az úton, elsőként a pálos rend történetéről és a Források útjáról hallhatsz majd néhány gondolatot.
Ha nem egyedül járod végig az utat, légy figyelemmel társad, társaid igényére, hiszen van, akinek csendre és egyedüllétre van szüksége, és van, akit segít a beszélgetés a gondolkodásban. A szövegekben elhangzó kérdések csak ajánlások, amelyek segíthetik az elmélyülést. Légy szabad! Ha valami más az, ami megragad a személyes életeddel kapcsolatban vagy továbbgondolást igényel, akkor haladhatsz abba az irányba is. Ez az út egyfajta lelkigyakorlatnak is tekinthető, elcsendesedős napnak, amelyre időről időre szükségünk is van. Érdemes rászánni az időt! Javasoljuk, hogy – lehetőség szerint – a telefonodat halkítsd le, hogy ne zavarhasson meg az elmélyülésben.

Gyakorlati tudnivalók

Az út a pálosok Sziklatemplománál kezdődik és a budaszentlőrinci pálos templom romjaihoz vezet. A céltól a 22-es busszal tudsz visszajutni a Széll Kálmán térre, onnan pedig az 56-os villamossal a Sziklatemplomhoz. Utadat erőnlétednek megfelelően tudod kiválasztani, s ha elfáradtál, megszakíthatod, s a város tömegközlekedésével hazajuthatsz.
Átlagosan 1–4 km-enként találhatók pontok, megállók, amelyeknél a kódot beütve meghallgathatod az elmélkedést és az elgondolkodást segítő kérdéseket. De ezeket megtalálhatod a palosut.hu honlapon is, ahonnan valamennyi hanganyag, illetve a szöveges tartalom is letölthető, így ezeket magaddal viheted az utadra. Többségében a helyszíneken is lesz lehetőséged az interneten keresztül hozzájutni a megfelelő fájlokhoz, illetve a honlapon keresztül meghallgatni az állomás üzenetét. A zarándoklatot applikáció segítségével is járhatod, így az offline tartalom nemcsak a honlapról letölthető formában, hanem egy alkalmazás támogatásával is biztonsággal kíséri utadat, ott, ahol rendelkezésre áll online navigáció is.
Az utat – igény szerint – vezetőfüzettel is járhatod. A füzetben a térképes megjelenítés, valamint az elmélkedések szöveges megjelenítése mellett – a három út összesen nyolc állomásánál – átsatírozható kódokat is találsz, amelyek részei egy jelvényszerző túramozgalomnak.
A játékról, az applikációról és a vezetőfüzetről további információkat, hasznos tanácsokat és térképet is találhatsz a palosut.hu honlapon.

Hogyan járjam?

Röviden az útról

A pálos szerzetesrend 1250 körül kezdett megszerveződni Magyarországon (a Pilisben és az ország más tájain élő) remetékből, akiket Esztergomi Boldog Özséb gyűjtött össze és szervezett közösséggé. Ez az egyetlen, ma is létező magyar alapítású férfi szerzetesrend. A rend élete és története szorosan összefonódott a magyarsággal és a nemzetért érzett felelősséggel. A magyar talajból sarjadó közösség lelkisége pedig összekapcsolódik a magyarság lelki, szellemi alkatával és hivatásával: az elmélyült, misztikus istenkapcsolatot kereső lelkülettel, a külső és belső szabadságért küzdő, harcoló vagy szenvedő nép lelkületével.
A rend ma is él és aktív Magyarországon és Erdélyben.
2020-ban, Boldog Özséb halálának 750. évfordulójához kapcsolódóan született meg a gondolat, hogy létrehozzuk a pilisi Pálos utakat, olyan helyszínek, útvonalak érintésével, amelyek nekünk, pálosoknak fontosak, mivel érintik rendünk történetét vagy annak lelkiségéhez kapcsolódnak.
A Források útja egy spirituális út, amelyen elindulva meríthetsz az életedben jelen levő forrásokból, amelyek mindig rendelkezésedre állnak. Ezek a források a legtöbb ember szeme előtt rejtve vannak, ám aki keresésükre indul, az hamar megtapasztalja, hogy valójában mindene megvan, amire szüksége van. Miért van szükség forrásokra? Hasonlóan ahhoz, mint amikor éhesek vagyunk, a lelkünk is eljuthat olyan állapotba, amikor hiányt szenved. Ezt a fajta spirituális éhséget nem úgy tapasztaljuk meg, mint a testi éhséget, vagyis itt nem világos rögtön, hogy mire van szükségünk. A spirituális éhségnél azt érezzük, hogy valaminek másképp kellene lennie, de nem mindig látjuk jól az utat, amerre menni kellene. Csalódtunk magunkban vagy másokban például, vagy erőtlenek, frusztráltak vagyunk, aggodalmak tornyosulnak fejünk fölött, elutasítást tapasztalunk, vagy egyszerűen teljesebb életet szeretnénk élni, mint ami most van. De mi legyen a következő lépés? – kérdezzük magunktól. Indulj el, és a válasz majd megtalál téged! A Válasz már előbb a keresésedre indult, mint hogy neked sikerült feltenni a kérdésedet!
Mielőtt elindulsz a Források útján, fontos, hogy megérkezz a jelenbe. Hiszen gondolataink sokszor vagy a múltban kalandoznak vagy a jövőt fürkészik. A jelenben megmaradni sokak számára szokatlan lehet. Tedd meg ezt az első lépést az utad elején. Egyszerűen csak érzékeld, hogy vagy és hogy a világ körülötted valóságos. A valósággal való találkozás azt is jelenti, hogy megfigyeled, milyen érzések vannak benned: öröm, szomorúság, harag vagy félelem. Ezek könnyen magukkal ragadnak és elhamarkodott döntésre késztetnek. Most nem kell döntened semmit. Csak figyeld meg az érzéseidet és add át a jelen élethelyzetedet a mindent alkotó Szeretetnek.

Állomáspontok

Sziklatemplom, elágazás
N47.48449 E19.05167
A város fokozatos elhagyásának az élménye. Kiszakadás a mindennapokból. Eljutni addig, amíg a mi utunk vezet…
Gellért-hegy, Filozófusok kertje
N47.48976 E19.03877
A város fölé értünk, a természetbe, csendre hangoldóva, mégis a város közepén vagyunk. A helyszín sok írót, költőt ihletett, ezért is kapott itt helyet a Filozófusok kertje, amely minket is elcsendesülésre, elmélyedésre hív.
Városmajor, templom
N47.50620 E19.02144
A város forgatagába érve megállásra hívunk. Rácsodálkozásra. Egy templom mellé értünk, amely tornya felfelé húzza tekintetünket, az ég felé, szemléltetve, hogy kicsit máshogy tekintsünk magunkra.
Kútvölgyi kápolna
N47.50712 E18.98806
1753 tavaszán egy gyermek zuhant az itt lévő kútba, ahol csodával határos módon a víz felszínén tudott maradni, így egy nappal később megtalálták, megmentették. A gyermek elmondta, hogy egy álomszép néni tartotta palástján a víztükör felett, s így menekült meg. A család kápolnát építtetett ide, amely azóta is az engesztelés, az imádság helye.
Normafa, Szent Anna-kápolna
N47.50738 E18.96165
A városból kiérve a természet ölelésében vagyunk, ahol számos zarándok- és turistaútvonal találkozási pontja van. Találkozik itt a természet és a kultúra. Meghívás is lehet mindez egy utazásra, ahol a teremtett világgal közösségben egymásra, a természetre és a természetfelettire hangolódhatunk.
Budaszentlőrinc, pálos kolostorrom
N47.52687 E18.95588
1300-as évek elején az itt lévő kápolnát a közelben élő remetékre bízta az esztergomi érsek, akik felépítették a Szent Lőrincről elnevezett pálos kolostort, amely 1308-tól a rend központjává vált. Nagy Lajos király itáliai hadjárata után a rend védőszentjének, Remete Szent Pálnak az testereklyéje ide került Velencéből, így vált búcsújáró hellyé a terület.

© Magyar Pálos Rend, 2022.
ImpresszumKöszönetnyilvánítás